Themes - Twenty Nineteen - en to it translation catalogue (96 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
it: Il nostro tema predefinito 2019 è progettato per mettere in risalto la potenza dell'editor dei blocchi. Esso mostra stili personalizzati per tutti i blocchi di default ed è stato sviluppato in modo che quello che vedi nell'editor dei blocchi sarà quello che vedrai nel tuo sito web. Twenty Nineteen è progettato per adattarsi ad un'ampia gamma di siti web, sia che tu abbia un blog di foto, che tu stia lanciando un nuovo business o che tu stia supportando un'attività non-profit. Presenta ampi spazi bianchi e moderne intestazioni senza grazie abbinate a un classico corpo del testo con grazie, è stato sviluppato per essere bello sugli schermi di ogni dimensione.

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Next</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
it: <span class="secondary-text">Commenti</span> <span class="primary-text">successivi</span>

note: translators: Comments navigation link text. The secondary-text element is hidden on small screens.
en: <span class="primary-text">Previous</span> <span class="secondary-text">Comments</span>
it: <span class="secondary-text">Commenti</span> <span class="primary-text">precedenti</span>

en: We help companies communicate with their customers.
it: Aiutiamo le imprese a comunicare con i loro clienti.

en: Spark interest on social media
it: Accendiamo l'interesse nei social media

en: We help businesses grow.
it: Aiutiamo le attività a crescere.

en: Activate new customers
it: Facciamo arrivare nuovi clienti

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
it: Aiutiamo le startup a definire (o ridefinire) una chiara identità di brand.

en: Redefine brands
it: Ridefiniamo i brand

en: What We Do
it: Cosa facciamo

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
it: Sorprendentemente anche Doug Watson è cresciuto lavorando nel ristorante dei suoi genitori nel Queens, NY. Ha lavorato nelle campagne digitali delle aziende di Fortune 500 prima di unirsi alla Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
it: Eva Young è cresciuta lavorando al fianco dei suoi genitori nel loro ristorante nel Queens, NY. Ha aperto la Eva Young Consulting nel 2014 per aiutare le piccole attività come quella dei suoi genitori ad adattarsi all'era digitale.

en: Content Strategy
it: Content strategy

en: Social Media
it: Social media

en: Website Design
it: Web design

en: Gradient
it: Gradiente

en: Services
it: Servizi

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Get In Touch
it: Contattaci

en: Learn More
it: Approfondisci

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
it: La Eva Young Consulting è stata fondata nel 2014 per andare incontro alle esigenze delle piccole imprese nell'area della baia di San Francisco. Aiutiamo le startup a definire una chiara identità di brand e strategia digitale che li accompagni tra finanziamenti e bilanci mentre il business cresce. Scopri come possiamo dare impulso al tuo brand con una strategia di marketing digitale unica ed efficace.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
it: Rappresentiamo attività e imprenditori dal 2014

en: About
it: Chi siamo

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima, il tuo commento sarà visibile dopo esser stato approvato.

en: Dark Blue
it: Blu scuro

en: Blue
it: Blu

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
it: <span class="meta-nav">Pubblicato in</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
it: <span class="meta-nav">Pubblicato in</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
it: Post in evidenza

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it: Twenty Nineteen richiede almeno la versione 4.7 di WordPress. Stai usando la versione %s. Aggiornala e riprova.

en: Back
it: Indietro

en: More
it: Di più

en: Apply a filter to featured images using the primary color
it: Applica un filtro alle immagini in evidenza usando il colore primario

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
it: Applica un colore personalizzato per i pulsanti, link, immagini in evidenza, ecc.

[ctx: primary color]
en: Custom
it: Personalizzato

[ctx: primary color]
en: Default
it: Predefinito

en: White
it: Bianco

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Huge
it: Enorme

en: Large
it: Grande

en: Normal
it: Normale

en: Small
it: Piccolo

en: Footer Menu
it: Menu nel footer

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
it: A dimensione piena

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
it: Pagina

en: Add widgets here to appear in your footer.
it: Aggiungi i widget qui per farli apparire nel tuo footer.

en: Primary Color
it: Colore principale

en: No comments
it: Nessun commento

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
it[0]: %d commento
it[1]: %d commenti

en: View more posts
it: Visualizza più articoli

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
it: Pubblicato da %s

en: Top Menu
it: Top menu

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Leggi tutto<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
it: Pagine:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Il contenuto non è stato trovato. Prova con una ricerca.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%s">Inizia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
it: Articolo precedente:

en: Previous Post
it: Articolo precedente

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
it: Articolo successivo:

en: Next Post
it: Articolo successivo

en: Search results for:
it: Risultati della ricerca per:

en: Older posts
it: Articoli meno recenti

en: Newer posts
it: Articoli più recenti

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags:
it: Tag:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted in
it: Pubblicato in

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
it: Lascia un commento<span class="screen-reader-text"> su %s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted by
it: Pubblicato da

en: Archives:
it: Archivi:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
it: Archivi per %s:

en: Post Type Archives:
it: Archivi per il tipo di contenuto:

en: Daily Archives:
it: Archivi giornalieri:

en: Monthly Archives:
it: Archivi mensili:

en: Yearly Archives:
it: Archivi annuali:

en: Author Archives:
it: Archivi dell'autore:

en: Tag Archives:
it: Archivi dei tag:

en: Category Archives:
it: Archivi della categoria:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
it: Modifica <span class="screen-reader-text">%s</span>

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
it: Salta al contenuto

en: Social Links Menu
it: Menu link ai social

en: Primary
it: Principale

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s risposta su &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s risposte su &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
it: Una risposta su &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Join the Conversation
it: Unisciti alla discussione

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Edit
it: Modifica

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
it: %s <span class="screen-reader-text says">ha detto:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Pare che non sia stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: Team di WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
it: https://it.wordpress.org/
